NIS
Nábytkářský informační systém

Materiály


Tato část obsahuje základní charakteristiky materiálů používaných pro výrobu nábytku, zejména materiálů dřevěných a na bázi dřeva. Materiály ostatní, jako jsou kovové materiály, plasty a speciální meteriály jsou zpracovány pouze okrajově, neboť jejich vlastnosti a specifika jsou svým rozsahem již zcela mimo možnosti systému, respektive pro výrobu nábytku lze použít prakticky jakýkoli známý vyráběný materiál za podmínek, že bude použit tak, aby výsledné vlastnosti výrobku odpovídaly vlastnostem popsaným v systénu pro jednotlivé typologické skupiny a výrobky.
 

INFORMAČNÍ BLOK SE DÁLE VĚTVÍ V NIŽŠÍCH HLADINÁCH SYSTÉMU NA DÍLČÍ INFORMAČNÍ BLOKY

  

DŘEVO

Základní charakteristika a rozdělení našich dřevin, kritéria pro charakteristiku dřev, stavba, znaky a vlastnosti dřeva i jednotlivých druhů dřevin užívaných ve výrobě nábytku. Rozlišovací znaky a mikroskopická stavba dřeva. Rozdělení dřeva podle sortimentů a možnosti zpracování dřevního odpadu.

 

MATERIÁLY NA BÁZI DŘEVA

Informace o materiálech na bázi dřeva a jejich typologie a dělení podle způsobu výroby, vlastností, včetně speciálních materiálů. V dalším členění se tato část zabývá překližovanými materiály, aglomerovanými materiály, aglomerovanými materiály s přídavkem nedřevěných materiálů, modifikovaným dřevem a specielními materiály na bázi dřeva.

 

MATERIÁLY PRO VÝROBU ČALOUNĚNÉHO NÁBYTKU

Zabývá se materiály pro čalounickou výrobu, rostlinnými přírodními materiály, minerálními materiály, kovovými a nekovovými materiály, textiliemi, plasty a kostrami čalouněného nábytku.

 

OSTATNÍ MATERIÁLY

Informace o nedřevěných materiálech používaných ve výrobě nábytku rozdělené do částí  o  plastech, kovech, skle a kameni. Každý z těchto materiálů je podrobně rozpracován v nižších hladinách systému, zejména z pohledu jejich vlastností, technologie výroby a možností využití pro nábytek.

 

Informační blok DŘEVO se dále větví do nižších hladin na bloky:

FYZIKÁLNÍ A MECHANICKÉ VLASTNOSTI DŘEVA, MAKROSKOPICKÁ STAVBA DŘEVA, CHARAKTERISTIKA JEHLIČNATÝCH DŘEVIN, CHARAKTERISTIKA LISTNATÝCH DŘEVIN, MIKROSKOPICKÁ STAVBA JEHLIČNATÝCH DŘEVIN, MIKROSKOPICKÁ STAVBA LISTNATÝCH DŘEVIN, ROZDĚLENÍ DŘEVA DLE SORTIMENTU

 

Informační blok MATERIÁLY NA BÁZI DŘEVA se dále větví do nižších hladin na bloky:

PŘEKLIŽOVANÉ MATERIÁLY, AGLOMEROVANÉ MATERIÁLY, AGLOMEROVANÉ MATERIÁLY S PŘÍDAVKEM NEDŘEVĚNÝCH MATERIÁLŮ, MODIFIKOVANÉ DŘEVO, SPECIÁLNÍ MATERIÁLY NA BÁZI DŘEVA

 

Informační blok MATERIÁLY PRO VÝROBU ČALOUNĚNÉHO NÁBYTKU se dále větví do nižších hladin na bloky:

PŘIRODNÍ ROSTLINNÉ MATERIÁLY, PŘÍRODNÍ ŽIVOČIŠNÉ MATERIÁLY, PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ MATERIÁLY, KOVOVÉ MATERIÁLY, NEKOVOVÉ MATERIÁLY, TEXTILIE, PLASTY, KOSTRY ČALOUNĚNÉHO NÁBYTKU, ZÁVĚR

 

Informační blok OSTATNÍ MATERIÁLY se dále větví do nižších hladin na bloky:

PLASTY, KOVY, SKLO, KÁMEN

 

Informační blok PŘIRODNÍ ROSTLINNÉ MATERIÁLY se dále větví do nižších hladin na bloky:

Z LISTŮ, ZE STONKŮ, Z PLODŮ SEMEN, Z ODPADU, ZE STROMŮ A DŘEVNÍ HMOTY, VLÁKNA Z PŘÍRODNÍCH POLYMERŮ

 

Informační blok PŘÍRODNÍ ŽIVOČIŠNÉ MATERIÁLY se dále větví do nižších hladin na bloky:

ZE SRSTI, PEŘÍ, Z KŮŽE, Z KOSTÍ, ZE SEKRETŮ HMYZU (FIBROIN)

 

Informační blok KOVOVÉ MATERIÁLY se dále větví do nižších hladin na bloky:

TLAČNÉ PRUŽINY, TAŽNÉ PRUŽINY, KOSTRY, POMOCNÉ PRVKY

 

 

Informační blok TEXTILIE se dále větví do nižších hladin na bloky:

TKANINY, PLETENINY, NETKANÉ TEXTÍLIE

 

Informační blok PLASTY se dále větví do nižších hladin na bloky:

POLYURETANOVÁ PĚNA – PUR PĚNA, PĚNOVÁ PRYŽ – POLYSTYREN – MIKROPORÉZNÍ PRYŽ – POLYETYLEN – PVC, PLASTOVÉ PRVKY- PROFILY – POMOCNÉ PRVKY

 

Informační blok KOSTRY ČALOUNĚNÉHO NÁBYTKU se dále větví do nižších hladin na bloky:

NOSNÉ ROŠTY, NÁBYTKOVÉ KOVÁNÍ

 

 

Informační blok OSTATNÍ MATERIÁLY PLASTY se dále větví do nižších hladin na bloky:

ROZDĚLENÍ PLASTŮ, AKRYLÁTOVÉ SKLO, UMĚLÝ KÁMEN, NÁTĚROVÉ HMOTY

 


PRO DALŠÍ INFORMACE V PRŮVODCI O OBSAHU PORTÁLU POUŽIJTE PŘÍSLUŠNÉ ODKAZY V RÁMCI LEVÉHO NAVIGAČNÍHO MENUPoslední změna: 2013-05-01 18:42:29 (Boris Hála)